• +905454894656
  • Yavuzselim Mah. 427 Sk. No3/8 Gebze KOCAELİ

ASENKRON MOTOR

Sanayi alanında en çok kullanılan elektrik makineleri arasında Asenkron motor ilk sırayı almaktadır. Bu motorlar genellikle endüksiyon motorlar olarak da tanımlanır. Esasında Asenkron motorlarına bu ismin verilmesinin temel nedeni bu motorların çalışma prensiplerinden kaynaklanmaktadır. Özellikle bu motorlar çalıştıklarında herhangi bir şekilde elektrik arkı oluşturmazlar. Bu durum ise söz konusu motorların en önemli özellikleri olarak karşımıza çıkar. Elbette ki Asenkron motorların standart motorlardan çok daha farklı avantajları bulunmaktadır. Mesela Asenkron motorlar, diğer motorlara nazaran çok daha uygun fiyatlı olan motorlardır. Ayrıca bu türden motorların bakım ve onarım masraflarının da çok daha az olduğunu söylemek mümkün olmaktadır. Dolayısıyla söz konusu motorların her geçen gün daha fazla miktarda tercih edildiklerini ifade etmek mümkün olmaktadır.

Yeni Teknoloji Asenkron Motorlar

Teknolojinin gelişmesine paralel olarak Asenkron motor ürünlerinin de etkili bir kullanım özelliğine sahip olmasını mümkün kıldığını söyleyebiliriz. Zira Asenkron motorlara uygulanan yeni teknolojiler sayesinde söz konusu motorların çok daha kullanışlı bir şekilde karşımıza çıkması da mümkün olmaktadır. Günümüz koşullarında Asenkron motorların sanayide genellikle motor olarak kullanıldıklarını da biliyoruz. Ancak bu motorların kimi zaman jeneratör olarak da tercih edildiklerini ifade etmek mümkün oluyor. Temelde rotor ile stator olmak üzere iki bölümden oluşan Asenkron motorlar kullanım özellikleri sürekli olarak güncellenen motor türleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Asenkron Motor Modelleri ve Fiyatları

Asenkron motor nedir? Temelde bir AC elektrik motoru konumunda yer almaktadır. Bu motorlar rotor bölümünde yer alan elektrik akımını üretebilmek için torka ihtiyaç duyarlar. Bu torku üretme kabiliyetine sahip olan asenkron motorlar, sargı bölümündeki manyetik alandan özel bir elektromanyetik indüksiyon elde etmektedir. Bu durum asenkron motorların indüksiyon motor olarak da isimlendirilmesini mümkün kılmaktadır.

Günümüz koşullarında pek çok farklı model asenkron motorlardan söz etmek mümkün olmaktadır. Esasında bu durum teknolojinin gelişmesine paralel olarak sürekli olarak güncellenmektedir. Bu Kapsamda temelde 4 farklı modelde üretildiğini söylemek mümkün olmaktadır. Yani asenkron motorlar temelde 4 farklı çeşide ayrılan bir özelliğe sahiptir. Bunlar;

Asenkron motor çeşitleri söz konusu olduğunda yine bu tür motorların farklı gruplardan oluştuklarını ifade etmek mümkün olmaktadır.

Faz Sayısına Göre Asenkron Motorlar

Bu tür motorlar temelde iki farklı çeşide sahiptir. Söz konusu motorların oldukça işlevsel olduklarını da söyleyebiliriz. İşte faz sayısına göre motorlar:

Yapılarına Göre Asenkron Motorlar

Asenkron motor üreticisi söz konusu olduğunda bu tür motorların temelde iki farklı şekilde karşımıza çıktığını ifade edebiliriz:

Yapılış Tipine Göre Asenkron Motorlar

Asenkron motorları yapılış tiplerine göre 3 farklı tipte karşımıza çıkar:

Rotor Yapılışına Göre Asenkron Motorlar

Asenkron motorların rotor yapılışına göre 4 farklı türü bulunmaktadır. Bunlar:

Görüldüğü üzere günümüz koşullarında karşımıza çok sayıda farklı model asenkron motorları çıkmaktadır. Bu durum asenkron motor fiyatları söz konusu olduğunda da karşımıza çok sayıda farklı seçeneğin çıkıyor olmasını mümkün kılmaktadır.

 

× Merhaba! Bize Yazabilirsiniz